چرا زیارت اربعین از نشانه‌های شخص مومن است؟
67 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : آمنه مستقیمی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : قدس انلاین
تاریخ نشر : ۱۳۹۲/۱۰/۲ - ۰۸:۴۷

 

چرا زیارت اربعین از نشانه‌های شخص مومن است؟

 

 قدس آنلاین- آمنه مستقیمی: اینکه زیارت اربعین با القاب امام حسین (ع) همچون ولی الله و صفی الله آغاز شده و به نماز ختم می‌شود کمال توحید را به تصویر می‌کشد یعنی زائر موحد کامل است و از امر الهی اطاعت می‌کند.


به گزارش قدس آنلاین، بنابر روایت معصوم زیارت اربعین یکی از نشانه های مومن است کهاز دور و نزدیک مورد سفارش قرار گرفته است. از این رو به مناسبت فرا رسیدن اربعینحسینی در گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی رفیعی پور علوی، مدیرموسسه پیام امام هادی (ع) درباره این زیارت و فرازهای مختلف آنها به گفتگو پرداختهایم که مشروح آن در ذیل می آید:

زیارت اربعین از نظر اعتبار سند و روایت به کدامیک از معصومین(ع) باز می گردد؟
در کتب زیارتی، زیاراتی برای اربعینداریم یکی از لسان امام صادق (ع) است و صفان ابن مهران آن را نقل می کند و سند اینزیارت هم به گفته علامه مجلسی در کتاب تحفه الزائر، صفحه 460 معتبر است.
زیارت دیگری نیز داریم که عطا (دانشمنددر خدمت جابر) از جابرابن عبدالله انصاری نقل می کند که همراه وی بودم که روزاربعین در کربلا از آب فرات غسل کرد و پیراهن طاهری پوشید و بعد از گفتن تکبیر اینزیارت را خواند.
پس نتیجه می گیریم آن زیارتی که ازامام معصوم (ع) نقل شده برای روز اربعین است که صفان ابن مهران از امام صادق (ع)نقل کرده است و سند این زیارت هم به گفته علامه مجلسی معتبر است.
البته جابراین عبدالله نیز شخصیتوالایی بوده و عبارات باارزشی را در زیارت نقل شده از عطا، بیان کرده است، اما شکینیست عبارات معصوم (ع) قابل قیاس با کلام غیرمعصوم نیست.

فرازهای مختلف این زیارت چه نکات و مفاهیمی را دربر دارد ونقاط فراز و فرود آن کجا است؟
در این زیارت بیش از 45 یا با در نظرگرفتن دیگر جهات بیش از 50 صفت و لقب و کنیه برای امام حسین (ع) آمده است که اینالقاب و اوصاف عظمت مقام امام (ع) را برای زیارت کننده روشن می کند که این امام (ع) با این اوصافهستند که روز اربعین در برابرشان ایستاده ایم و ایشان را زیارت می کنیم.
کسی که به این القاب توجه کند که امامصفی و ولی خدا و مورد کرامت خدا و روحی است در اصلاب شامخه و تقی و زکی و هادی ومهدی و عروه الوثقی و حجت الله علی الدنیا است و ... واله و شیدا می شود.
اما اگر بخواهیم فراز به فراز اینزیارت را بررسی کنیم باید گفت فراز یا بخش نخست اول این زیارت سلام است اما سلامیکه در آن به زائر می گوید به چه کسی و به چه شخصی در حال سلام کردن است.
اَلسَّلامُ عَلى صَفِىِّ اللَّهِوَابْنِ صَفِیِّهِ اَلسَّلامُ عَلىَ الْحُسَیْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهیدِاَلسَّلامُ على اَسیرِ الْکُرُباتِ وَقَتیلِ الْعَبَراتِ و...

این فراز نخست شامل سلام است با برشمردن 10 لقب والا برای امامحسین (ع).
فراز دوم شهادت دادن است که زائر پساز سلام شهادت می دهد و خدا را شاهد می گیرد و می گوید خدایا! من شهادت می دهم اینآقا ولی تو است و فرزند ولی تو است و باز شهادت می دهد خدایا! این آقا صفی تو وفرزند صفی تو است و از کرامت تو بهره مند شد و به مقام شهادت رسید و مواریث انبیارا به ارث برد...
اَللّهُمَّ اِنّى اَشْهَدُ اَنَّهُوَلِیُّکَ وَابْنُ وَلِیِّکَ وَصَفِیُّکَ وَابْنُ صَفِیِّکَ الْفاَّئِزُ...
در این شهادت ها که حدود 9 یا 10 صفتو لقب را دربر می گیرد، باز عظمت امام (ع) را برای زائر روشن تر می کند و زائر خود را شیفته تر نسبتبه مقام امامت می داند.
جالب آنکه در قسمت پایانی این فرازشهادت زائر می گوید خدایا! من شهادت می دهم که حسین (ع) در راه تو خون قلب و جان وبهترین چیزهایش را داد تا بندگان تو را از جهالت و سرگردانی و ضلالت نجات دهد.
پس در پایان این فراز به یک مسئلهبزرگ اجتماعی و هدف بلند امام حسین (ع) اشاره می شود که ایشان همه چیز خود را ایثار کرد تا مردم را ازظلمت جهالت و گمراهی نجات دهد، و با خون ایشان پرده های جهالت اموی پاره شد و قرآنو نبوت باقی ماند در غیر این صورت بنی امیه اصل این دو را نابود می کردند.

 

فرازهای بعدی زیارت چه مسائلی را بیان می کنند؟
بخش یا فراز سوم این زیارت 6 صفت ازصفات ناپسندیده و مورد نفرت و دور از اخلاق و آموزه های اسلام که دشمنان امام حسین(ع) داشتند را بیان می کند، که با علم به این صفات باید آنها را از خود دور کنیم وصفات دشمنان امام حسین (ع) را در خود بمیرانیم.
در این قسمت می خوانیم که آنهایی کهجمع شدند برای قتل امام حسین (ع) مغرور به دنیا شده بودند، گروهی که دنیاگرایی پسترا خریدند و خود را بدبخت کردند و آخرت خود را به بهایی ناچیز فروختند و متکبرانهدر هوای نفس خود غوطه ور شدند و از اهل شقاق و نفاق اطاعت کردند.
سپس به امام حسین (ع) و جهاد ایشان درراه خدا اشاره می شود اینکه ایشان در راه خدا با صبر و استقامت جهاد کردند تااینکه خونشان در راه اطاعت خدا ریخته شد و حریم او را شکستند و به آن حضرت (ع) واهل بیتشان اهانت کردند.
بعد از این چهار فراز در بخشی کوتاهلعن و نفرین و تقاضای عذاب دائم برای قاتلان امام حسین (ع) می کند.
بخش ششم از زیارت تقاضای زائر است کهعشق او و خواسته هایش را بیان می کند یعنی شفاعت که زائر می گوید ای مولای من بهزیارت آمدم در کمال شوق و تو شفیع من در نزد خدا باش.
بخش هفتم زیارت باز سلام است به آنحضرت (ع) اما سلامی که به قانون ژنتیک و وراثت بازمی گردد یعنی پدر و جدآن حضرت (ع) و می گوید سلام بر تو ای فرزند رسول خدا (ص) و فرزندامیرالمومنین (ع).
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا بْنَ رَسُولِاللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا بْنَ سَیِّدِ الاَْوْصِیاَّءِ اَشْهَدُ اَنَّکَاَمینُ اللَّهِ وَابْنُ اَمینِهِ
بخش هشتم زیارت اربعین بخش پایانی آناست. در هفت بخش به اوصاف و القاب امام حسین (ع) اشاره کردیم و 24 یا 25 صفت برایایشان بیان شد و دشمنانشان را لعن و هدف امام حسین (ع) را از شهادت بیان کردیم درآخرین بخش که شامل 9 شهادت است زائر مطالب گوناگونی را شهادت می دهد و می گویداینها با جان و اعتقاد من درآمیخته و من به اینها شهادت می دهم.
وَاَشْهَدُ اَنَّ اللَّهَ مُنْجِزٌ ماوَعَدَکَ وَمُهْلِکٌ مَنْ خَذَلَکَ وَمُعَذِّبٌ مَنْ قَتَلَکَ وَاَشْهَدُ اَنَّکَوَفَیْتَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَجاهَدْتَ فى سَبیلِهِ حَتّى اَتیکَ الْیَقینُ...
در اینجا باید توجه داشت اینکه وهابیتبا زیارت معصومین (ع) مخالفت می کنند برای آن است که متون زیارتی دائره المعارفخداشناسی، پیامبرشناسی، امام شناسی و تبیین وظایف نسبت به امام است.
در این بخش شهادت بالاتر از گفتار میرود، در شهادت نخست این بخش شهادت شخصیت شناسی امام حسین (ع) است یعنی زائر بااوصافی که برای امام (ع) بیان می کند به شخصیت والای امام (ع) شهادت می دهد که توامین خدا و فرزند امین خدایی و شهادت می دهم تو با مظلومیت به شهادت رسیدی.
در شهادت دوم زائر می گوید من شهادتمی دهم آنها که تو را کشتند در عذاب جاودان هستند و خدا به این وعده عمل می کند.
شهادت سوم راجع به چگونگی عمل امامحسین (ع) و چگونگی پایان کار آن حضرت (ع)است، یعنی عمل امام (ع) در طول عمر وعاقبت زندگانی آن حضرت (ع) و شهادت می دهد به اینکه ایشان در طول عمر به عهد خودعمل کردند تا اینکه با یقین و ایمان به شهادت رسیدند.
بعد از آن، دشمنان امام حسین (ع) ونیز قاتلان آن حضرت (ع) و هم کسانی که به این ظلم و ستم راضی باشند، لعن می شوند.در چهارمین شهادت زائر شهادت به تولی و تبری به عنوان دو فروع دین می دهد.
شهادت پنجم شهادت است به حضور امام(ع) در عالم نور و عالم برزخ و شهادت ششم درباره چگونگی منصب حضرت (ع) است.
شهادت هفتم اوصاف امام حسین (ع) رابیان می کند که تو امام تقی و نیکو و رضی و زکی و هادی و مهدی هستی. وَاَشْهَدُاَنَّکَ الاِْمامُ الْبَرُّ التَّقِىُّ الرَّضِىُّ الزَّکِىُّ الْهادِىالْمَهْدِىُّ
شهادت هشتم درباره امامان از نسل امامحسین (ع) است که همه آنها حجت اند بر اهل دنیا و نهمین شهادت این است که زائروظایف خود را نسبت به امام (ع) بیان می کند و شهادت می دهد که من مومن به شما هستمو به رجعت شما یقین دارم و دستورات دینی شما را پذیرفته ام و قلبم تسلیم شما است وبا شما هستم و صلوات بر روح شما و ظاهر و باطن شما و بعد دو رکعت نماز می گذارد.
در این زیارت می بینیم مقام امام (ع)چه قبل از دینا و عالم نور و چه در دنیا و چه در دنیای دیگر بیان شده است و زائرخود را مومن و پیرو کامل امام حسین (ع) می داند و از دشمنان امام (ع) ابراز برائتمی کند و خود اینکه زیارت اربعین با القاب امام حسین (ع) همچون ولی الله و صفی الله آغاز شده و به نماز ختم می شودکمال توحید را به تصویر می کشد یعنی زائر موحد کامل است و از امر الهی اطاعت میکند و به امر خدا با دشمنان خدا دشمن است.

چرا زیارت اربعین به عنوان یکی از نشانه های فرد مومن به شمارمی رود؟
با توضیحات مذکور و امام شناسی متبلوردر این زیارت که زائر با سلام ها و شهادت ها و تولی و تبری اعتقادش را بیان می کندبی تردید نشانه ای بهتر برای ایمان نیست چراکه شخص شهادت دهد به این مسائل پس روشناست که کسی که به این مسائل معتقد باشد و به آنها شهادت دهد به بالاترین درجهخداشناسی رسیده و این کمال ایمان و توحید است.
انتهای خبر/