گزارشی از فعالیت‌های موسسه پیام امام هادی علیه السلام
122 بازدید
موضوع: سایر

موسسه پیام امام هادی علیه السلام با هدف تصحیح، تحقیق، تالیف، احیاء تراث و نشر کتاب های فقه،حدیث و معارف اسلامی وارد بیست و چهارمین سال فعالیت خود شد.


موسسه پیام امام هادی علیه السلام در 15 ذی الحجه سال 1412هجری قمری (1371 هجری شمسی) مصادف با سالروز میلاد پرخیر و برکت امام هادی علیه السلام تاسیس شد.

هدف موسسه پیام امام هادی علیه السلام تصحیح، تحقیق، تالیف، احیاء تراث و نشر کتاب های فقه، حدیث ومعارف اسلامی در پنج گروه علمی فقه و حدیث، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، حدیث، ادعیه و مزار و معارف است. این موسسه کارهای بنیادی وریشه ای را که مورد نیاز جوامع علمی و فرهنگی است در اولویت کارهای خود قرار داده است.

 بخش فقه و حدیث این موسسه به تصحیح و تحقیق کتاب المقنع و الهدایه شیخ صدوق(ره)با روشی بی­ مانند پرداخته که هر دو کتاب به ترتیب در سال‌های 1374 و 1377موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه تشویقی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

بخش حدیث این موسسه کتاب‌های انوار درخشان مشتمل بر چهل حدیث معتبر در باب روزه و رمضان، انوار هدایت مشتمل بر چهل حدیث معتبر در موعظه، چشمه سار کوثر(سخنان دختران پیامبر) مشتمل بر خطبه های حضرت فاطمه زهرا علیها السلام ، زینب کبری علیها السلام ، ام کلثوم علیها السلام فاطمه بنت الحسین علیها السلام و سخنان قدسی مشتمل بر سه حدیث قدسی خطاب خداوند به حضرت موسی علیه السلام ، حضرت عیسی علیه السلام ، حضرت محمد صلی الله علیه و آله را تهیه و تدوین کرده است.

تحقیق و تصحیح کتاب «منتخب الانوار المضیئه» تألیف علامه نیلی با روش بدیع و دقیق که موفق به دریافت لوحو جایزه کتاب ممتاز حوزه علمیه قم در سال 1379 و لوح و جایزه ممتاز کتاب سال ولایت در سال 1380 شده از سوی بخش امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نگاشته شده است.

بخش ادعیه و مزار به تدوین آثاری چون: تحفه الزائر، کتاب در حریم یاس (مجموعه زیارات حضرت زهرا علیهاالسلام) با ترجمه و اعراب گذاری و مقدم ه­ای کوتاه و فشرده پیرامون زندگی آن بانوی بزرگ و شمیم سیب بهشت پرداخته است.

«رساله بیان استجابت دعا»: تألیف حکیم جلوه(ره) با مقدمه­ ای پیرامون زندگی و مشایخ و تلامذه او،همراه با پاورقی­ های نافع.

«سیاست و هدایت درگفتگوهای امیرالمومنین علیه السلام»: که در سال 1380 به عنوان کتاب تشویقی حوزه معرفی شد.

«فروغ عاشورا درگفتار امام سجاد علیه السلام»: که در بخش معارف موسسه تهیه و تنظیم شده است.

  اتحادو انسجام به مناسبت سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی، تفریغ الفواد، احمد بن اسحاق،خطبه­ های معصومین در جمعه­ ها و عیدین، دیدارها و گفتگوهای سیدالشهداء علیه السلام ،مخروط و اوج تکامل از دیگر کتاب‌ها و پژوهش‌های منتشر شده در این موسسه است.

  تصحیح و تحقیق کتاب «اعتقادات» شیخ صدوق(ره) : این کتاب به گونه ای انجام شده که علاوه بر مقابله و تصحیح متن کتاب با نسخ نفیس خطی، ثابت شده که عبارات متن کتاب حدیث است و یا از روایات اقتباس شده است. مقابله با نسخ خطی، تخریج منابع،‌ تخریج مصادر، انتخاب متن مصحح، انتخاب منابع مطابق با متن از ویژه گی های این کتاب ارزنده است.

همچنین شرح جامعی اززندگی شیخ صدوق(ره) با اشاره به قدرت کلامی از کتبش چون توحید و معانی الاخبار و نیزچندین فهرست فنی در این کتاب‌، آن را نسبت به موارد مشابه، متمایز ساخته است.

این کتاب در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه علمیه قم، توست مقام معظم رهبری مدظله العالی رونمایی شد.

«الانوار المضیئه فی الحکمة الالهیه» تالیف علامه نیلی(ره): نسخه ای منحصر به فرد است که درباره توحید، نبوت، امامت ، علوم قرآنی و فقه است و در زمینه تصحیح و تحقیق به آن پرداخته شده است.

از جمله تالیفات وترجمه های این موسسه می توان ازکتاب «مهج الزیارات» (منتخب الزیارات) نام برد. این کتاب به پیشنهاد مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دامت برکاته تالیف شده است. در این کتاب، اسناد زیارات بررسی و تنقیح شده و زیارات صحیح السند در یک مجموعه و با متنی مصحح و سندی محکم جمع اوری و در اختیار عموم قرار گرفته است.

«موسوعه زيارات معصومين عليهم‌السلام»: اين اثر، دائرة المعارفي از زيارات معصومين عليهم‌السلام است که به زبان عربي تدوين و تأليف شده است و مي‌توان گفت که اولين فرهنگ‌نامه بزرگ زيارتي است که در آن، زيارات معصومين عليهم‌السلام با دقّتي عالمانه، ازمصادر کهن و نسخ نفيس، استخراج و به شکل مناسبي تدوين شده است. اين دائرة المعارف بزرگ پس از نشر، مورد تقدير و تشويق مراجع، محققان و مراکز پژوهشي و فرهنگي قرارگرفت.

آنچه در تمام اين موسوعه ملاحظه مي‌شود، اين است که در زيارات هر امام، ابتدا متن روايات آمده و سپس آنچه که در کتب معتبر نقل شده؛ که محتمل است روايت يا تأليف باشد، آورده شده است.علاوه بر نقل زيارات هرکدام از معصومان عليهم‌السلام، پيرامون شخصيت آن معصوم نيزاطلاعاتي درج شده است. زيارت‌هاي هر معصوم معمولاً داراي ابواب زير است:

باب اول: احوال معصوم، شامل: نسب شريف، نام مادر، کنيه‌ها، القاب، ولادت، وفات و محل دفن.

باب دوم: يادآوري فضايل شهري که معصوم، در آن مدفون است.

باب سوم: فضايل زيارت معصوم.

باب چهارم: زمان‌هاي مستحب براي زيارت.

باب پنجم: آداب زيارت.

باب ششم: کيفيت زيارت از نزديک و دور، نقل زيارات مختص به زمان خاصّ.

باب هفتم: آداب بعداز زيارت.

باب هشتم: چگونگي وداع با معصوم.

مهم ترين ويژگي‌هاي اين کتاب بدين شرح است:

* جمع‌آوري زيارت­ هابا توجه به رواياتي كه از معصوم نقل شده و رواياتي كه از طرق ديگر رسيده است وارائه آدرس آن­ها از کتاب­ هاي زيارتي کهن و مقابلة اين متون زيارت با منابع اصلي.

* نصوص زيارات، ازمنابع روايتي و کتاب‌هاي مزار خطي و چاپي استخراج گرديده است.

* در تصحيح متن، ازروش تلفيق استفاده شده و در پاورقي به موارد اختلاف آن اشاره شده است.

* آنچه به ائمه منتسب نبوده، با عنوان «ما ورد من طُرق اُخري» ذکرشده است.

* زندگي‌نامه‌اي مختصر پيرامون شخصيت‌ها و رجال نام برده شده (در مقدمة کتاب) و شهداي كربلاء‌ (درجلد سوم) به تناسب در پاورقي ذکر شده است.

* در ابتداي هر باب،روايت هاي مربوط به موضوع، به ترتيب از رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله تاحضرت مهدي ارواحنا له الفداء ذکر شده است.

* هر باب بگونه‌ايتنظيم شده که روايات و عبارات علما، از هم جدا گشته و به راحتي مي‌توان دريافت کهمتون مسند و غيرمسند زيارت‌ها، چه اندازه با هم تشابه و تطابق دارند.

* در ابتداي هر روايتو زيارت، نام مصدر آن يادآوري شده است.

«جامع زیارات المعصومین علیهم السلام» عنوان کتاب دیگری از این بخش است که زیارات همه معصومین علیهم السلام با متنی صحیح و اعراب گذاری کامل برای استفاده عموم مردم و در عین حال عالم پسند در شش جلد و بیش از دو هزار صفحه فراهم آورده است.

جلد اول مدینه؛ شاملزیارات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و فاطمه زهرا سلام الله علیه و ائمه بقیع علیهم السلام و بعضی مکان های مبارک مثل قبور شهدای احد و ...

جلد دوم به نجف اختصاص یافته و کلیه زیارات امیر المومنین علیه السلام، اعمال مسجد کوفه، ‌سهله و... در این آورده شده است.

در جلد سوم با عنوان کربلا کلیه زیارات امام حسین علیه السلام گنجانده شده است.

جلد های چهارم تا ششم به زیارات کاظمین علیهما السلام ، عسکریین علیهما السلام و صاحب الزمان(عج)؛زیارات امام رضا علیه السلام، و زیارات جامع اختصاص یافته است.

«کتاب موسوعه کلمات المهدی(عج)»: مجموعه ای است که تمام کلمات امام زمان(عج) در چهار بخش آن جمع آوری شده است.

«بشری فی ذکر منحظی بزیارة الحجة الکبری»: کتابی است که بگونه ای محقق پسند جمع آوری شده که اگردر بعضی در اصل ملاقات شک دارند با خواندن این اسناد و این افراد موثق شک انهابرطرف شود و در ضمن هرکس نتواند ادعای ملاقات کند.

«الدعا للمهدی علی لسان المعصومین علیهم السلام»: عنوان دیگری از کتاب های تالیفی این موسسه است که شامل دعاهایی است که پیامبر صلی الله علیه و آله ومعصومین علیهم السلام برای حضرت مهدی(عج) انجام داده اند. همه این دعاها در یک جا جمع اوری شده و موید حتمی بودن مسئله انتظار و قیام امام مهدی(عج) است.

«دعاء الندبه و توثیقهمن الکتاب و السنه»: از آنجا که بعضی از افراد می خواستند در دعای ندبه خدشه واردکنند،‌ متن هریک از جملات دعای ندبه را با چند روایت تطبیق شده و باذکر مدرک درپاورقی آورده شده است. این تدوین ثابت نموده این متن زیبا، عارفانه ‌، اعتقادی وعاشقانه مطابق معارف اسلامی است و عبارات متن یا عین روایت است یا مشابه روایت ‌ومتن به اصطلاح اهل فن «قوی» است.

«آرامش بهشتي»:این کتاب به مناسب سال اصلاح الگوی مصرف نوشته شده و در واقع در پی زمینه سازیفرهنگی برای تکامل فرهنگی وتعادل و ترقی اقتصادی است.

کتاب حاضر با توجه بهآیات و روایات و اینکه اسلام دین استفاده از نعمت های الهی و مصرف بهینه، عمران،زینت، پیشرفت و ... می باشد، در عین حال از رهبانیت، اسراف، تبذیر، اتراف، بخل و... نکوهش می کند و همچنین به انفاق، هدیه، بذل و بخشش و ... تشویق می نماید.

کتاب هایی نیز موسسه امام هادی علیه السلام در دستبررسی دارد که از آن جمله می توان به «النهایه» شیخ طوسی(ره) اشاره کرد. در اینکتاب علاوه بر مقابله با متن کتاب بانسخ نفیس خطی، اثبات شده که عبادت متن مقتبساز روایات است، این نوع تحقیق برای فقها آثار ارزشمندی دارد.

«ترجمه زیاراتالمعصومین علیهم السلام » کتاب دیگری از موسسه امام هادی علیه السلام است که در ششجلد ترجمه همه زیارات معصومین علیهم السلام بزبان فارسی همراه متن عربی و اعرابگذاری کامل برای استفاده عموم در حال تدوین است.

«پیامبران پیشگامان نوآوری و شکوفایی» کتابی است که با استفاده از ایات وروایات و تاریخ نشان می دهدکه پیامبران علاوه بر ارشاد وهدایت مردم در پدیدآوردن بعضی از علوم وصنایع نیزپیشگام بوده اند.

کتاب های «ترجمه مطالب السئول فی مناقب آل الرسول» تالیف محمد بن طلحه شافعی،« نوآوری و شکوفایی در آیات و روایات» و «البناء علی القبور» (درجواب شبهات وهابیت با استفاده ار مدارک عامه و خاصه ) از دیگر فعالیت های پژوهشیدر دست اقدام این موسسه است.

علاقه مندان به ارتباط با این موسسه می توان با شماره تلفن 8825255 -0251 تماس بگیرند و یا به نشانی اینترنتی www.imamhadi.ir مراجعهکنند.