خاطره ای در محضر استاد خارج فقه و اصول و سطوح عالی حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ محسن حرم پناهی
80 بازدید
موضوع: سایر

در جریان تحقیق و تصحیح کتاب شریف الهداية (تألیف شیخ صدوق رحمه الله)، حدود سال 1377 شمسی، آیت الله سید هادی رفیعی پور، پیشنهاد شد که بخشی از اوراق مقدمه کتاب را قبل از چاپ خدمت مرحوم آیت الله العظمی حرم پناهی قدس سره الشریف ببرند.

آیت الله رفیعی پور خود نقل می کند که بنده از قبل با ایشان هماهنگ کردم و عرض کردم: می‌خواهم خدمت شما که از شاگردان جوان و با استعداد آیت الله العظمی بروجردی رحمه الله تعالی و مورد نظر ایشان بودید، برسم و بخشی از مقدمه کتاب «الهداية» را که پیرامون فقه مأثور و ثمرات آن است بیاورم و از نظرات حضرتعالی بهره‌مند شوم.

ایشان با اینکه کسالت داشتند، لطف فرموده و قبول نمودند. نوشته‌ها را خدمت ایشان بردم. حضرت آیت الله حرم پناهی نشسته بودند و من مقدمه را برای ایشان خواندم.

ایشان مریض بودند، وقتی خواندم به لطف خدا کسالتشان برطرف شد، و نشاط و بهبود پیدا کردند، بعد دیدم ایشان دنبال بقیه اوراق می‌گردند و می‌گویند: بقیه‌اش را بخوانید.

بنده عرض کردم حاج آقا! شما مریض هستید من فقط می‌خواستم چند صفحه را بخوانم و شما با سبک و نحوه کار ما آشنا بشوید و اگر نظری دارید با توجه به بهره‌مندی جنابعالی از نظریات مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، ما را رهنمایی کنید.

ایشان فرمودند: مطالب بسیار خوب و صحیح بود و من با شنیدن این مطالب سالم شدم! لطفا بقیه‌اش را بدهید خودم بخوانم.

سالم شدن و نشاط این عالِم پیگیر و دقیق مرا بسیار تحت تاثیر قرار داد، با ایشان خداحافظی کردم و پس از چاپ کتاب، ایشان مجدداً مؤسسه و کارهای آن را مورد لطف و تقدیر خود قرار دادند.

خداوند متعال روح این فقیه شیعه و سایر علما را با امیر المومنین علی علیه السلام محشور بفرماید.