چالش‌ها و راه کارهای نشر معارف زیارات ائمه معصومین علیهم السلام
103 بازدید
تاریخ ارائه : 3/10/2015 8:00:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

پس از برگزاري موفق يازده دوره از كارگاه‌هاي فشرده يكروزه آشنايي با متون و معارف زيارات
معصومين علیهم‌السلام و حضور حدود يك هزار نفر از طلاب حوزه‌هاي علميه در اين كارگاه‌ها، نحوه، محتوا و تأثير اين كارگاه‌ها در حوزه‌هاي علميه  را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

¨ با وجود متون روشن و قوي زيارات در موضوعات مختلفي چون؛ اعتقادات،‌ اخلاق، مسائل اجتماعي سياسي و...، متأسفانه كار لازم در زمينه عرضه و معرفي اين معارف، در سطح جامعه انجام نشده است.

¨ با توجه به آنكه بحمدالله در مباحث فقهي، اصول، ‌ادبيات و... اساتيد متخصص، خوب و قابل توجهي داريم، اما متأسفانه در زمينه متون و معارف زيارات، با كمبود استاد و متخصص روبرو هستيم.

¨ از آنجا كه زيارات معصومين عليهم‌السلام مورد استقبال ميليوني مردم مي‌باشد، ‌شايسته است متوليان امر، زمينه رشد معرفتي زائران عزيز را نسبت به ارزش معنوي، علمي و معرفتي زيارت و زيارتنامه‌ها فراهم آورند.

* در اين زمينه چند راه كار به ذهن مي‌رسد:‌

1- آگاهي بيشتر روحانيون كاروان، كه اين مهم، وسيله خوبي براي رشد فرهنگ علمي، اخلاقي و سياسي زائر مي‌باشد.

2- متوليان و مديران مراكز زيارتي، بيش از تزئينات ظاهري، بايد بگونه‌اي ظريف، زائر را به فرهنگ و محتواي سازنده زيارت، رهنمون كنند. اين امر با برگزاري جلسات علمي، مسابقات فرهنگي و اعطاء هديه‌هاي متبرك و معنوي،‌ اثر سازنده در روح و رفتار زائر ايجاد مي‌نمايد.

3- توجه بيش از پيش زائران عزيز به متن و محتواي زيارتنامه‌ها، كه سبب درك ثواب بيشتر زيارات و باعث نورانيت و رشد فرهنگي زائر مي‌شود.

* اما اقداماتي كه تاكنون مؤسسه در اين زمينه انجام داده است:

1- جمع‌آوري و چاپ متون زيارتي به گونه‌اي محقق پسند در كتاب »موسوعة زيارات المعصومين عليهم‌السلام« در 7 جلد.

2- جمع‌آوري و چاپ متون زيارتي، بدون اختلاف نسخه‌ها در كتاب »جامع زيارات المعصومين عليهم‌السلام« در 6 جلد. (مخاطبين اين كتاب عموم مردم مي‌باشند.)

3- جمع‌آوري و چاپ كتاب »مهج الزيارات« كه در اين كتاب، سند كليه زيارات آن بررسي شده است.

4- برگزاري يازده دوره كارگاه‌هاي آموزشي آشنايي با متون و معارف زيارات المعصومين عليهم‌السلام، ويژه طلاب سطوح عالي حوزه‌هاي علميه.

5- ترجمه دقيق و روان كتاب »جامع زيارات المعصومين عليهم‌السلام« به زبان فارسي. (در حال انجام)

6- ترجمه كتاب »جامع زيارات المعصومين عليهم‌السلام« به زبان‌هاي انگليسي، تركي استانبولي
و اردو. (در حال انجام)

اميد است با عنايات خاص حضرت امام هادي عليه‌السلام‌، كار ترجمه‌ها با سرعت و دقت پايان پذيرد و اين اقدام بزرگ در زمينه غني‌سازي فرهنگ زيارت و افزايش درك معاني، مفاهيم و معارف زيارات، جهت زائرين عزيز، به سرانجام رسد.